İnfertilite (Kısırlık), Çip Bebek

İnfertilite (Kısırlık), Çip Bebek

Tıpta, infertilite olarak tanımlanan kısırlık, çiftin istemesine rağmen doğal yollardan çocuk sahibi olamaması olarak tanımlanabilir. Sağlıklı çiftlerde, düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi durumunda aylık gebe kalma oranı yaklaşık %25'tir.

İnfertilite, kısırlık demektir. 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebeliğin meydana gelmediği durumlarda İnfertilite’den bahsedilmektedir. Hem kadın hem de erkeklerde görülmekte olan İnfertilite nedir ve nasıl tedavi edilir sorusu günümüzde sıklıkla sorulmaktadır.

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde yaşam şartları, sağlıksız beslenme ve daha birçok faktör nedeni ile kısırlık sorunu yaşanmaktadır. Hamilelik sağlanması durumunda ise ölü doğum ya da düşüklerin tekrarlanıyor olması İnfertilite sayılmaktadır. Kadın ve erkekte görülme oranı neredeyse aynıdır. Üreme fonksiyonlarının gerçekleşmemesi durumunda ortaya çıkan kısırlık, tedavi edilebilen bir durumdur.

Çip bebek; aşılama veya tüp bebek tedavisinde mikroçip yönteminin kullanılmasıdır. Aşılama veya tüp bebek tedavilerinde hareket ve şekil açısından daha kaliteli spermlerin seçilebilmesi için sperm örneği belirli hazırlık işlemlerinden geçirilir. Mikroçip yöntemi de daha kaliteli spermlerin seçilebilmesi için uygulanan bir sperm hazırlama işlemidir. Mikroçip yönteminin diğer sperm hazırlık yöntemlerinden farkının, sperm hücresine zarar vermeden hareket ve morfolojisi daha iyi olan spermlerin seçilebildiği belirtilmektedir.