Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü, kadın hastalıkları ve gebelik dışında, pediatrik - ergen jinekolojisi, jinekolojik kanserler, ürojinekoloji, üreme sağlığı, yüksek riskli gebeliklerin takibi, cinsel fonksiyon bozuklukları, menopoz, jinekolojik operasyonlar gibi konularda modern tıbbın tüm olanakları ile hizmet veren bir bölümdür.

Günümüzde bayanlarda kadın hastalıkları çok sık şekilde görülmeye başlanmıştır. Meydana gelen kadın hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu sayede yaşam kalitenizin daha fazla artmasını sağlamış olursunuz. Kadın hastalıkların giderilmesini sağlamanın bir diğer güzel yollarından birisi de ileride çıkması muhtemel sağlık sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar. Özellikle rahim kanserinden korunmak açısından smear takibi, ultrason ile rahmin değerlendirilmesi, meme kontrolü kadın yaşamı açısından çok önemlidir.

Kadın hastalıkları ve kadın üreme organ yapıları ile ilgilenen Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlık alanı, bir tıp dalı olan "Jinekoloji ve Obstetrik" branşını ifade etmektedir. Jinekoloji; rahim, rahim ağzı, vajina, vulva, tüpler gibi kadın üreme organlarına ait her türlü hastalığın teşhis ve tedavisi, Obstetrik kısım ise, gebelik takibi ve gebelik sorunlarının giderilmesi ile ilgilenmektedir. Ayrıca kadın kısırlığı probleminin teşhisi , rahim filmi çekimi, yumurta takibi , aşılama ve tüp bebek yöntemleri aracılığı ile tedavisi yine bu bölümün ilgi alanına girmektedir.