Labioplasti Kimlere Yapılır?

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Labioplasti; büyük ve küçük dudakların orantılı hâle getirilmesini ve genital bölgedeki estetik kusurların giderilmesini sağlayan işlemlerdir. Bu işleme labium estetiği  de denilir.

Labioplasti Nedir

Genital dudakların orantısız, normalden büyük ya da küçük olması, kadınlar için bir problemdir. Yaşanan problemler arasında:

1)Genital dudakların büyük olması ile özellikle dar kıyafetlerden belli olan vajinal dudaklar, kişiyi rahatsız edebilir. Labioplasti ameliyatı ile bu estetik kaygılardan kurtulmak mümkündür.

2)Büyük dudaklar, cinsel ilişkide ağrı ve tahriş gibi problemlere de yol açabilir. İlişki sırasında içeriye dudakların kıvrılması ağrı oluşturabilir. Labiaplasti ile bu problem ortadan kalkar.

3)Genital bölgede, normalde dış dudaklar, iç dudakları örter. İç ya da dış dudakların normalden büyük olması ise genital bölgede sarkık bir görünüm yaratır. Bu durum, kadının cinsellik sırasında rahat edememesine; cinsellikten çekinmesine ve vücudu ile ilgili özgüven eksikliğine neden olabilir. Bu durum da orgazm olmakta zorluk ve cinsel isteksizliğe yol açabilir. Bu nedenle sarkık dudak estetiği kadının bedenini beğenmesi ve cinsellikte özgüveninin artmasını sağlayan bir genital estetik uygulaması haline gelmiştir.

 Cerrahi ile yapılan labioplasti, kısa sürede yapılan bir operasyondur ve hastaların istediği genital bölge görünümüne kalıcı olarak sahip olmasını sağlar.

Labioplasti ameliyatı 18 yaşını geçen ve cerrahiyi engelleyecek rahatsızlıkları olmayan genital dudaklarda sarkma yaşayan ya da yapısal olarak vajinal dudakları arasında orantısızlık olan her kadına yapılabilir. Labioplasti ameliyatlarında vajina içerisine müdahale yapılmaz. Bu nedenle cinsel deneyimi olmayan kadınlara yani bakirelere de labiaplasti işlemi yapılabilir.