Smear Testi

Smear Testi

Pap smear (Pap test) kadınların servikal kanser (rahim ağzı)  ya da prekanser (kanser öncüsü) taranmasında kullanılan bir testtir . Pap smear, prekanseröz ya da kanseröz lezyonları henüz tedavi edilebilecekleri aşamalarda yakalamayı sağlar. Rahim ağzından sürüntü şeklinde fırçayla alınır, ağrısız bir yöntemdir.

Smear Testi, kanser öncüsü hücrelerin erken dönemde görülmesini ve hastanın sağlık durumuna göre en kısa sürede tedavi edilmesini sağlar. Smear Testi ile yapılan erken tanı ile birlikte, kanser dokularının ilerlemesinin önüne geçilerek tedavi uygulanır. Erken tanı imkânı sayesinde hastalar, rahim ağzı kanserinin etkilerinden korunabilecekleri uygun tedavi yöntemleri ile sağlıklarına kavuşabilirler.

Smear testi rahim ağzı kanserinin, rahim ağzında oluşan hücresel düzensizliğin, kanser öncüsü anormal hücrelerin ve enfeksiyonların saptanmasında kullanılan bir tarama testidir. Smear testi ayrıca rahim iç zarı kanseri olarak da bilinen endometrium kanserinin erken teşhis edilmesine de yardımcı olabilir. Uygulanan bu test sayesinde rahimde ve rahim ağzında oluşan hücresel bozukluklar kansere dönüşmeden erken evrede teşhis edilebilir. Erken teşhis sayesinde de hasta sağlığına tamamen kavuşturulabilir.

Smear testi genellikle yıllık yapılır, ancak HPV testi ile beraber yapılırsa 5 yıllık takipler planlanır. Çünkü rahim ağzındaki hücresel bozukluk ve kanserin en sık nedeni HPV virüsüdür. Bu yüzden özellikle 30 yaş sonrası birlikte yapılması önerilir.