Vajinismus Erkeği Nasıl Etkiler?

Vajinismus Erkeği Nasıl Etkiler?

Vajinismus çiftin hastalığıdır. Kadına yönelip erkeğin neler yaşadığı bazen gözardı edilmektedir. Oysa ki erkek açısından yetersizlik inancının arttığı bir dönemdir. 

VAJİNİSMUS ERKEĞİ NASIL ETKİLER?

Vajinismus sorununa erkeklerin bir kısmı başlangıçta çok ılımlı yaklaşır, fakat sonra erkekler bu konuda eşim beni seviyor mu? İstiyor mu? gibi kendi iç dünyalarında sorularla karşı karşıya kalabilmektedir. Erkekte, evliliğin içerisinde kendisini erkek ve koca olarak hissetmediği için diğer alanlarda da birtakım kişilik problemleri ve sosyal problemler görülebilmektedir. Cinselliği dışarıda arayabilmektedir.

Cinsel ilişki ile ilgili kaygı ve korkular yalnızca kadınlarda olmaz; bazı erkeklerde de olabilir. Onun da ilişkiden korkabileceğini, canının acıyabileceğini ve ilişkide penisinin zarar göreceği düşüncesinin olabileceğini kadının da kabul etmesi gerekir. Vajinismus problemi yaşayan kadının eşinde de bir süre sonra cinselliğe karşı isteksizlik, cinsel birleşmeden korkma ve erken boşalma ve sertleşme sorunu meydana gelebilir.

Erkek sonuçta tahammülsüzleşebilmekte ve eşini zorlayabilmektedir ve böylece çiftler birbirinden uzaklaşmaktadır. Bazen de hanımlarımız tedavi olmayı istedikleri halde eşlerinin sorunu önemsemediklerini, tedaviyi ertelediklerini veya olay çözüme yaklaştığı sırada erkeklerin destek göstermediklerini fark eder ve buna çok şaşırırlar.

Tedavi de hanımların yanı sıra, erkeklere kaygı ve korkularını yok edici, destek verici terapi yapılıp ilaçlar verilebilir. Çünkü vajinismus kadının ve erkeğin ortak sorunudur. Hiçbir taraf diğerini suçlamamalı veya anlayışlı olmalıdır.